Dental Tasarım
Dental Design

Cihazın Markası: EOS M270

Laboratuvarımızda direkt metal lazer sinterizasyon (DMLS) yöntemi ile metal destekli porselen protezler için metal alt yapı, barlı protez alt yapısı, implant üstü protez alt yapısı, kişiye özel implant üstü “abutment”, metal post, hibrit protez alt yapısı, hareketli bölümlü protez alt yapısı tasarımı ve üretimi yapılmaktadır. Ayrıca Bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli üretim (CAD-CAM) sistemimiz ile gerek ağız içi gerek laboratuvar tipi tarayıcılarımızla istenen şekilde ölçü alınarak feldispatik porselen, alümina, lityum disilikat, zirkonya tam porselen alt yapı veya bitmiş zirkonya v.b. seramik sabit protez tasarımı ve üretimi yapılmaktadır. Ayrıca hareketli bölümlü protezlerin bitim işlemlerine varıncaya kadar olan safhalar bilimsel ölçütlere ve kriterlere uygun şekilde yapılmaktadır.

Ağız içi veya laboratuvar tarayıcısı ile elde edilen 3 boyutlu (STL) dataları 20 mikron hassasiyetinde Co-Cr toz malzemeden iletimi gerçekleşir. Polip temizleme anoliget bıçakları: deneme olarak üretilen sağlık malzemeleri Makine ve mühendislik malzemeleri: 250*250*250 olmak şartıyla makine ve mühendislik malzemeleri üretilebilir.

CAD-CAM Sistemi

Ağız içi ve laboratuar tip tarayıcısı ile elde edilen verilerle 3 boyutlu dental restorasyon tasarımı yapılan bir sistemdir. Bu sistemde farklı tip (zirkonya, feldispatik porselen, preslenmiş porselen) seramiklerden dental restorasyon tasarımı ve üretimi yapılmaktadır. Sistemle birlikte zirkonya sinterizasyon fırını da bulunmaktadır.

CAD/CAM Freze Ünitesi

CAD/CAM sisteminin üretim yapılan ünitesidir. Tasarım programında tasarlanan protezler malzeme seçimi yapıldıktan sonra frezeleme ünitesinde üretilir. Freze ünitesi 4 aks özelliği ile kazıma yaparak istenilen protez oluşturulur.

Zirkonya Sinterizasyon Fırını

Zirkonyadan üretilen protezlerin sinterlenmesinde kullanılmaktadır.

Direkt Metal Lazer Sinterizasyon Makinesi

Selektif lazer sinterleme yöntemi ile Co-Cr metal alaşımından dental porselen altyapısı olarak kullanılan metal ve hareketli bölümlü protez iskelet üretimi yapmaktadır. Bu sistemle dental protez üretiminde kullanılan Co-Cr alaşımla, diger tüm döküm tekniklerinden üstün olarak çok seri ve şu anda dünyada olabilecek en üst kalitede üretim yapılabilmektedir. Porselen kron metal altyapısı, porselen köprü metal altyapısı, tam metal kron, teleskop kron primeri ve sekonder kron metal altyapısı, metal post ve kor, hareketli bölümlü protez metal iskeleti, tam protez metal ızgarası veya metal plağı, implant üstü kron ve köprü alt yapısı ayrıca diş hekimliği uygulamaları için istenen herhangi bir çeşit Co-Cr metal parça yapımında kullanılmaktadır. Bu cihazla elde edilen ürünlerin üretim sonrası işlemleri için gerekli kumlama cihazı ve metal tavlama işlemi için metal sinterizasyon fırını da bulunmaktadır.

Laboratuvar Tipi Tarama Cihazı

CAD/CAM sisteminin bir diğer parçasıdır. Ağızdan klasik yöntemlerle alınan ölçüden elde edilen alçı modellerin taranıp dijital ortama aktarılmasını sağlar. Bu cihaz ağız içi taramanın yapılamadığı veya başka merkezlerden gelen modellerin dijitalleştirilmesinde elzem bir cihazdır.

CAD/CAM Materyalleri

Dental tasanm programında tasarımı yapılan protezler hangi tip seramik (alümina, zirkonya v.b.) kullanılmak isteniyorsa blok seçimi yapılarak CAD/CAM Freze ünitesine takılır.