A

Toprak Analiz Laboratuvarı (TÜRKAK Akreditasyonlu)

Ülkemizde mevcut tarım topraklarının analizinin yapılması, verimli ve sürdürülebilir bir tarımın yapılması için önemlidir. Tarımsal üretimde amaç; mümkün olan en yüksek verimi ve en kaliteli ürünü elde etmektir. Bu amaca ulaşmak için en etkili faktör; DENGELİ ve DÜZENLİ gübreleme yapmaktır. Bu ise ancak TOPRAK ANALİZİ ile mümkündür.

Neden Toprak Analizi Yaptırmalıyız;

  • Toprakta eksilen besin maddelerinin belirlenmesi ile toprağa hangi gübreden, ne miktarda verileceğini belirlemek, toprakta bitkiler tarafından alınabilir besin elementi miktarını öğrenmek,
  • Toprağın fiziksel, kimyasal özelliklerini ve besin maddelerinin miktarları belirlemek,
  • Yetiştirilen veya yetiştirilecek bitkilerin ihtiyaç duyacağı besin maddelerini belirlemek.

Toprak Analiz Laboratuvarımız T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından “Toprakta Temel Analizler” kapsamında yetkilendirilmiş olarak Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Simav Meslek Yüksekokulunda 27.12.2013 tarihinde kurulmuştur. Laboratuvarda 1 Ziraat Yüksek Mühendisi ve 2 laborant görev yapmakta olup, güvenilir ve kısa sürede hizmet sunmak amaçlanmaktadır.

Laboratuvarımızda Yetki Doğrultusunda Yapılan Analizler:

Toprakta bünye (% kum, % kil ve % mil içerikleri), saturasyon (%), pH, EC, organik madde (%), kireç (%), toplam azot (%), alınabilir fosfor (ppm) ve alınabilir potasyum (ppm) içerikleridir.

Laboratuvarımızda Bulunan Cihazlar:

Dijital Termometre, pH Metre, Acil Duş Sistemi, Hot-Plate (Isıtıcı Tabla), EC Metre, Ultra Saf Su Cihazı, Vakumlu Süzme Seti, Kaba Terazi, Analitik/Hassas Terazi, Çeker Ocak, Spektrofotometre, Atomik Absorbsiyon Spektrofotometresi (AAS), Çalkalayıcı, Büret/Otomatik Büret, Elektrikli/Manyetik Karıştırıcı, Barometre, Etüv-Kurutma Dolabı, Toprak Mikseri, Kalsimetre.